Zastanawiałeś się kiedyś jak skutecznie działa BPO, co to jest i kiedy warto się podjąć takiego działania? Jeśli chcesz zrozumieć, czym jest outsourcing procesów biznesowych i jakie korzyści może przynieść Twojemu przedsiębiorstwu, ten artykuł jest dla Ciebie.
Coraz więcej przedsiębiorstw korzysta z zasobów poza granicami ich własnych organizacji w celu zwiększenia efektywności i skupienia się na swojej głównej działalności. Outsourcing pracowniczy – co to jest? Stanowi jedno z najbardziej popularnych rozwiązań w tej kategorii. Dzisiaj przedstawimy, jak działa.
Wykonywanie obowiązków zawodowych podczas choroby wiąże się z wieloma zagrożeniami. Lekceważenie pierwszych objawów może bowiem negatywnie wpłynąć na stan zdrowia samego pracownika oraz stanowić zagrożenie dla pozostałych osób zatrudnionych w przedsiębiorstwie. Złe samopoczucie istotnie wpływa również na jakość i efektywność pracy, często nie pozwalając na realizację powierzonych zadań.
Przedsiębiorca, który chciałby powierzyć pracę cudzoziemcowi, musi spełnić określone w prawie wymagania. Te różnią się w zależności od kilku czynników, np. rodzaju wykonywanej pracy czy lokalizacji siedziby zatrudniającego. W dzisiejszym wpisie omawiamy dwa podstawowe typy zezwoleń, związane z sytuacją, gdy zatrudniony ma wykonywać pracę na rzecz polskiej firmy.
Równowaga pomiędzy pracą, a odpoczynkiem, to współcześnie nie modne hasło, ale spoczywający na pracodawcy obowiązek zapewnienia pracownikowi możliwości skorzystania z przysługujących mu przerw w trakcie pracy.
Powinnością każdego pracownika jest sumienne wykonywanie obowiązków, a pracodawcy – zapewnienie odpowiednich warunków, w których mogą być one realizowane. Wzajemne zobowiązania ustalane są w umowie oraz innych dokumentach, określających i uszczegóławiających łączący pracodawcę i pracownika stosunek pracy. Istnieją jednak sytuacje, w których powstrzymanie się od pracy jest możliwe, a – jeśli spełnione zostaną ściśle określone przesłanki – pracodawca nie może pociągnąć pracownika do odpowiedzialności za odmowę wykonywania obowiązków.
Konieczność wykonywania badań okresowych regulowana jest kodeksem pracy, a tym samym egzekwowana przez pracodawcę. Wbrew pozorom są one nie tylko niezbędnym do wypełnienia służbowym obowiązkiem. Warto spojrzeć na nie również jako jeden z obszarów profilaktyki zdrowotnej.
Jednym z powracających często tematów z zakresu zarządzania zespołem jest kwestia motywowania pracowników przez pracodawcę. Dotyczy to wszelkich metod, mających służyć podniesieniu motywacji do pracy, czyli zwiększeniu zaangażowania i wzbudzeniu orientacji na osiągnięcie określonego celu.
Nierzadko zdarza się, że pracodawca wymaga od zatrudnionych realizacji obowiązków poza podstawowym wymiarem czasu pracy. Przyczyn takiej sytuacji bywa wiele – może chodzić o nagłą awarię, zbliżający się deadline projektu czy urlop innego pracownika. Nie wszyscy zatrudnieni przyjmują z aprobatą polecenie pracodawcy, zwłaszcza jeśli krzyżuje ono ich codzienne plany.
Galopująca inflacja stawia przed pracodawcami coraz większe wyzwania. Rosnące ceny energii elektrycznej, paliwa czy półproduktów niezbędnych do produkcji istotnie wpływają bowiem na poziom kosztów codziennej działalności. Z roku na rok coraz wyższe są również koszty zatrudnienia i utrzymania pracowników, którzy – mając niekiedy problem z dopięciem domowego budżetu – coraz śmielej proszą o podwyżki.