Praca dorywcza – co to oznacza i z czym się wiąże?
Praca dorywcza to bardzo popularny sposób na zdobycie dodatkowych środków finansowych. Zapewnia bowiem dużą swobodę i elastyczność czasową. Dla kogo będzie to dobry pomysł? Czy praca dorywcza jest legalna? Jak wygląda w praktyce? Oto garść najważniejszych informacji. Zachęcamy do lektury wpisu!
Praca dorywcza – definicja
Co to jest praca dorywcza? Najprościej mówiąc, to niestandardowa forma zatrudnienia, zazwyczaj krótkookresowego. Jej dokładna definicja jest jednak trudna do przedstawienia, ponieważ takie pojęcie nie figuruje oficjalnie w polskim prawie pracy. Czasami określa się ją jako pracę dodatkową. W pracy dorywczej nie da się wyróżnić konkretnego przedziału godzin ani zakresu obowiązków – kwestie te są ustalane indywidualnie pomiędzy pracodawcą, a pracownikiem. Praca dorywcza bywa rozliczana za godziny, ale często zdarza się też, że pracowników dodatkowych rozlicza się za inną jednostkę – np. na akord czy w przeliczeniu na arkusz wydawniczy.
Prace dorywcze – przykłady
Jak wygląda praca dorywcza w praktyce? Wszystko zależy oczywiście od branży i typu wykonywanych zleceń. Istnieje wiele rodzajów zajęć, których ludzie podejmują się w celu zarobienia dodatkowych pieniędzy. Prace dorywcze to najczęściej:
- produkcja;
- czynności budowlane;
- branża automotive;
- opieka nad dziećmi;
- udzielanie korepetycji;
- copywriting;
- tłumaczenia pisemne;
- sprzątanie;
- usługi transportowe;
- roznoszenie ulotek.
Prace dorywcze zazwyczaj nie wymagają posiadania żadnych specjalnych umiejętności ani kierunkowego wykształcenia i mogą wykonywać je zarówno osoby młode, jak i starsze (np. na emeryturze). Do realizacji niektórych zleceń potrzeba jednak wiedzy i doświadczenia.
Kto najczęściej podejmuje pracę dorywczą?
Pracą dorywczą najczęściej interesują się osoby młode, które doceniają niezależność i elastyczność, jakie zapewnia ten rodzaj zatrudnienia. W wielu przypadkach nie potrzebują też pełnego wynagrodzenia, gdyż finansowo nadal wspierają ich rodzice. Praca dorywcza stanowi więc dla nich świetny sposób na uzyskanie własnych środków. Ten rodzaj pracy cieszy się również dużym zainteresowaniem wśród osób pragnących pracować po godzinach realizacji etatu w ramach stałego zatrudnienia. Istnieje również trzecia grupa pracowników, dla których dorywcze zlecenia są atrakcyjne. Są to emeryci i osoby po 60. roku życia, które posiadają dużo czasu i traktują dodatkowe zatrudnienie jako sposób nie tylko na zarobek, ale także aktywizację.
Praca dorywcza – jaka umowa?
Kodeks pracy nie definiuje pracy dorywczej, ale nie oznacza to, że nie jest ona legalna. Zwykle oparta jest na podstawie umowy-zlecenia oraz umowy o dzieło. Zdarza się też, że pracodawcy oferują pracownikom dorywczym umowę o pracę na czas określony. Umowa-zlecenie jest szczególnie chętnie wybierana przez studentów i osoby uczące się poniżej 26 roku życia, ponieważ od wynagrodzenia nie są potrącane składki ZUS. To najbardziej opłacalne rozwiązanie zarówno z perspektywy pracownika, jak i pracodawcy.
Praca dorywcza a praca tymczasowa
Praca dorywcza i praca tymczasowa to stwierdzenia, których często używa się zamiennie. Biorąc pod uwagę brak sprecyzowanej definicji nowych form zatrudnienia, jest to zrozumiałe. Czy praca dorywcza i praca tymczasowa to to samo? W wielu aspektach są to pojęcia tożsame. Pracę tymczasową podejmuje się jednak na określony czas, który jest regulowany prawnie. Obejmuje trzy strony – agencję pracy tymczasowej, pracodawcę oraz pracownika. Umowa ta jest oparta na kodeksie pracy, od umowy o pracę różniąc się jedynie zasadami przyznawania urlopu wypoczynkowego. Pracownik nie może wykonywać jej przez okres dłuższy niż 18 miesięcy dla jednego pracodawcy.
Praca dorywcza to dla wielu nieocenione źródło dodatkowych finansów. Warto wiedzieć, czym jest i na czym polega jej specyfika, ponieważ nigdy nie wiadomo, kiedy nadejdzie czas, by się jej podjąć.
Mamy nadzieję, że niniejszy wpis okazał się wartościowy.