Jakie leki zabrać za granicę do pracy?
Wyjazd za granicę w celach zarobkowych powinien być poprzedzony umiejętnie rozplanowanymi przygotowaniami. Jednym z najważniejszych punktów tego przedsięwzięcia jest wybór leków, które zamierzamy zabrać ze sobą. Dlaczego jest on tak ważny?
Po pierwsze, zadbanie o zdrowie jest kwestią priorytetową, a więc także warunkiem udanej podróży. Po drugie, transport leków bardzo często okazuje się przedmiotem wiążących osobę podróżującą regulacji prawnych, a ich naruszenie może wiązać się z nieprzyjemnymi konsekwencjami. W artykule odpowiadamy na pytanie, jakie leki zabrać za granicę, a także wskazujemy najistotniejsze kwestie prawne związane z ich przewozem. Zachęcamy do dalszej lektury!
Wywóz leków za granicę – potrzeby własne. Leki bez recepty
Zacznijmy od leków bez recepty – takich, których przewożenie w większości przypadków nie będzie wiązać się z dodatkowymi obostrzeniami. Planując podróż, powinniśmy rozważyć spakowanie takich środków, jak:
- leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, zawierające np. paracetamol czy ibuprofen;
- leki przeciwbiegunkowe, zawierające np. nifuroksazyd czy loperamid;
- leki przeciwko chorobie lokomocyjnej, zawierające np. dimenhydrynat;
- leki przeciwalergiczne, zawierające np. feksofenadynę czy cetyryzynę;
- leki rozkurczowe, zawierające np. skopolaminę;
- preparaty na ukąszenia owadów, zawierające np. dimetynden.
Oprócz leków bez recepty nasza apteczka podróżna powinna również zawierać bandaże, plastry oraz gazę.
Wywóz leków za granicę – potrzeby własne a środki na receptę
Bardzo często zdarza się, że osoba podróżująca za granicę przyjmuje na stałe leki wymagające posiadania recepty. W przypadku ich stosowania warto przed rozpoczęciem podróży zgromadzić odpowiednią dokumentację medyczną, obejmującą recepty i historię choroby. Należy również pamiętać, że przepisy prawne obowiązujące w poszczególnych państwach mogą przewidywać zakaz stosowania określonych środków, np. marihuany medycznej. Szczegółowe informacje dotyczące leków na receptę w różnych krajach znaleźć można na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych (w zakładce „informacje dla podróżujących”). Przykładowo, w przypadku Cypru przewóz leków na użytek własny jest dozwolony, jednakże od osób transportujących niezbędne do leczenia środki odurzające i psychotropowe wymaga się posiadania specjalnego zaświadczenia. Zwykle też przepisy prawne zawierają odpowiedź na pytanie, czy można wysyłać leki pocztą za granicę. Np. w Danii przesyłka leków zawierających substancje odurzające i psychotropowe jest nielegalna (legalny jest natomiast ich przewóz, jeżeli ilość leku wykorzystywanego na potrzeby własne nie przekracza ilości odpowiadającej 3-miesięcznemu okresowi leczenia).
Jakie leki zabrać za granicę? Przygotowania z wyprzedzeniem
Warto na zakończenie podkreślić, że to, jakie leki powinniśmy zabrać ze sobą w podróż zagraniczną, zależy w dużej mierze od warunków panujących w państwie docelowym. Jeśli wybieramy się do jednego z krajów tropikalnych, należy koniecznie przed podróżą wybrać się do lekarza medycyny tropikalnej, który nie tylko przepisze nam odpowiednie leki (np. w ramach profilaktyki przeciwmalarycznej), ale również skieruje na potrzebne szczepienia. Gdy podejrzewamy, że w danym kraju mogą występować choroby, które nie występują w Polsce, przygotowania medyczne powinniśmy zacząć dużo wcześniej niż na kilka dni przed wyjazdem.
Mamy nadzieję, że dzięki niniejszemu wpisowi – pakowanie leków na zagraniczny wyjazd przebiegnie bezproblemowo.