Co zabrać do pracy za granicą?
Planując wyjazd do pracy za granicą, powinniśmy dobrze zastanowić się nad tym, jakie przedmioty zabrać ze sobą. Skrupulatnie przygotowana lista rzeczy okaże się bardzo przydatna – dzięki niej ograniczymy stres związany z podróżą i zabezpieczymy się przed zbędnymi wydatkami. W dzisiejszym wpisie odpowiadamy na pytanie, o czym należy pamiętać, wyjeżdżając do pracy za granicą. Zapraszamy do czytania!
Co zabrać do pracy za granicą? Lista rzeczy według prostej reguły
Zastanawiając się nad tym, o czym należy pamiętać, wyjeżdżając do pracy za granicą w celach zarobkowych, warto zastosować się do prostej reguły: zabierz to, czego nie będziesz mógł kupić. Reguła ta powinna wyznaczać kolejność pakowania, a także kolejność poszczególnych pozycji na naszej liście rzeczy – zawsze należy priorytetowo potraktować te przedmioty, o których wiemy, że nie zdobędziemy ich w państwie docelowym. Z kolei na samym końcu możemy skupić się na rzeczach, które dostępne są niemal w każdym miejscu globu. Zastanówmy się teraz, co należy do pierwszej kategorii przedmiotów, a co do drugiej.
Co zabrać do pracy za granicą? Dokumenty to podstawa
Z pewnością najważniejszymi przedmiotami, które powinniśmy zabrać w zagraniczną podróż, są dokumenty. Jest wiele rzeczy, które możemy zakupić na miejscu: ubrania, kosmetyki, a nawet telefon czy laptop, zdecydowanie jednak nie nabędziemy ważnych dokumentów, które pozwalają nas zidentyfikować czy też określają sytuację prawną, w której jesteśmy. O jakie dokumenty chodzi? Należą do nich:
- dokumenty potwierdzające tożsamość, takie jak dowód osobisty i paszport – należy pamiętać, by przed wyjazdem sprawdzić ich daty ważności, warto także uwzględnić fakt, że dowód osobisty (a także np. prawo jazdy) dostępne są również w wersji elektronicznej i mogą być „przechowywane” na telefonie;
- Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) – potwierdza, że dana osoba ma prawo do skorzystania z opieki zdrowotnej w większości krajów europejskich, w tym: w krajach UE, Islandii, Norwegii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Liechtensteinie; należy pamiętać, że EKUZ jest ważna z dowodem tożsamości;
- Bilety, bądź dowód rejestracyjny pojazdu, którym się poruszamy – podobnie jak w przypadku niektórych innych dokumentów, są to też rzeczy najczęściej dostępne w formie elektronicznej;
karta ICE („in case of emergency”) – zawiera takie informacje jak imię i nazwisko, grupa krwi oraz dane kontaktowe osób najbliższych posiadacza; - dokumentacja medyczna – powinniśmy zabrać ze sobą dokumentację potwierdzającą, że chorujemy na przewlekłe choroby i przyjmujemy stale leki; warto pamiętać, że niektóre leki mogą zawierać substancje prawnie zakazane w danym państwie; w takim przypadku dokumentacja okazuje się niezbędna do uniknięcia konsekwencji prawnych w przypadku kontroli, np. policyjnej;
- karta płatnicza – należy pamiętać, że użycie karty za granicą może wiązać się z dodatkowymi kosztami; aby uniknąć opłat za przewalutowanie, warto przed wyjazdem uzyskać kartę wielowalutową.
Pakowanie do pracy za granicą – leki na receptę
W większości przypadków leki, które nabywamy w Polsce, są również dostępne za granicą. Dotyczy to także preparatów na receptę. Warto w tym kontekście pamiętać, że recepty wystawione przez polskich lekarzy można realizować na terenie całej Unii Europejskiej. Od tej reguły istnieje jednak dość ważne odstępstwo: nawet jeśli dysponujemy receptą, nie nabędziemy leku w państwie unijnym, jeśli nie został w nim dopuszczony do zakupu. Jeśli przyjmujemy leki, co do których podejrzewamy, że mogą nie być dostępne w państwie docelowym, powinniśmy dokładnie sprawdzić zagraniczne regulacje, by nie narazić się na niepożądane konsekwencje prawne. Przykładowo, nie we wszystkich państwach legalna jest medyczna marihuana, do obrotu nie została ona dopuszczona np. w Albanii, Austrii czy Bułgarii.
Wyjazd do pracy za granicą – co z ubraniami?
Do nieco mniej ważnych rzeczy niż dokumenty czy leki, należą ubrania. Zwykle możemy je zakupić w państwie, do którego wyjeżdżamy, stąd nie powinniśmy zabierać ich zbyt dużo – zwłaszcza jeśli nie mamy wiele miejsca w walizce. Oczywiście niektóre ubrania są niezbędne: wygodne buty, bielizna, ulubione spodnie – dzięki nim ograniczymy wydatki i będziemy mogli poczuć się komfortowo na początku wyjazdu. Powinniśmy przy tym pamiętać, by dostosować wybór ubrań do warunków klimatycznych panujących w państwie docelowym. Warto również ustalić przed wyjazdem, czy będziemy mieć łatwy dostęp do pralki. W wielu państwach dużą popularnością cieszą się pralnie publiczne.
Pakowanie do pracy za granicą – czy zabrać ze sobą gotówkę?
Na zakończenie poświęćmy kilka słów zagadnieniu, które rozważa wiele osób: czy warto zabrać ze sobą gotówkę? Na pewno gotówka nie jest absolutnie niezbędna, w większości przypadków w zupełności wystarczy nam karta – zwłaszcza jeśli podróżujemy do państwa członkowskiego UE. Warto jednak pamiętać, że gotówka okazuje się w niektórych sytuacjach przydatna. Karty są niekiedy nieobsługiwane np. w publicznych toaletach, małych sklepach spożywczych czy na bazarach.Mamy nadzieję, że lektura niniejszego wpisu okazała się pomocna w zakresie pakowania do pracy za granicą.